Skip to content
Skip Navigationתפריט

חוזרות לספסל העסקים

חוזרות לספסל העסקים

מאת: גליה דונת לויטן

אני זוכרת את הקיץ הראשון שלי כעצמאית. הגדולה עלתה לכיתה ד', הקטנות היו בגנים ובמשך שלושת השבועות האחרונים של אוגוסט קמנו מאוחר כל בוקר, הלכנו לבריכה ולים, אכלנו צהריים ביחד בבית, זללנו אבטיחים, ראינו סרטים, נסענו למשפחה. בילינו!! אז נכון שהיה מאתגר עבורי לעשות "דברים של ילדים" במשך 3 שבועות, אבל אני זוכרת שכל כך נהניתי לבלות עם הילדות, בלי שיש לי "בוס" על הראש, בלי הלחץ שאני "צריכה" להיות איפשהו או לעשות משהו – שזה היה פשוט נפלא.

את הבומבה חטפתי בימים של אחרי ההתאקלמות של הילדות בגנים.

פתאום הייתי צריכה להתניע את עצמי מחדש ועם כמה שכבר ממש רציתי לחזור לעסוק במה שאני אוהבת – זה לא היה פשוט בכלל. מצאתי את עצמי יורה לכל הכיוונים, פועלת באופן אינטואיטיבי, בלי מסגרת ועל רכבת הרים רגשית שעולה ויורדת ועולה ויורדת. ועד שכבר חזרתי לאיזשהו שוונג, פתאום הגיעו החגים. ואחריהם – שוב להתניע. בקיצור, כמה חודשים מטלטלים ומבלבלים בהם אני לא יודעת מי אני, מה אני, קצת יותר עצבנית מהרגיל, קצת יותר חסרת מנוחה וקצת פחות שמחה.

מאז עברו שש שנים. עם הזמן למדתי לא לכבות לגמרי את האש במהלך הקיץ, רק להשאיר אותה נמוכה ובפוסט הזה אשתף אותך בכלים שעוזרים לי לחזור למסלול (= לספסל העסקים) באופן קצת יותר מובנה ומאוזן.

טיפ #1 – צרי לך עוגנים
למתחילות בעסק – עוגן יכול להיות הרשמה לסדנה / הרצאה / כנס בשבועות הראשונים של ספטמבר בין אם בנושא עסקי ובין אם העשרה בתחום בו את עוסקת. כנסים והרצאות תמיד מעוררים השראה וחשק פשוט לעשות…
למתקדמות בעסק – עוגן יכול להיות סדנה / הרצאה / כנס / וובינר שאת מקיימת עבור הקהל שלך ושמצריך התארגנות מספר שבועות מראש (עדיין לא מאוחר להתחיל). זה יעזור לך לתעל את האנרגיה והעשייה לכיוון ממוקד כדי שלא תתפזרי. משם כבר "תתגלגלי" הלאה…

טיפ #2 – ציירי לך מטרה
גם אם את לא עובדת עם תכנית עבודה מסודרת לשנה קדימה, שווה, לכל הפחות, להגדיר לעצמך כל הזמן מטרות שהן כמו תחנות ביניים. זכרי, מטרה צריכה להיות מוגדרת בכמות ובפרק זמן אחרת זה משאיר את הכל פתוח ותלוי באוויר. מטרה לדוגמא: לצלם 5 סרטונים שיווקיים עד סוף ספטמבר 2019.
כשאת יוצאת מתקופה של האטה / עצירה – ציירי לך מטרה קרובה, ברורה ומוגדרת תוך כדי שאת יודעת לקשר אותה לתמונה הגדולה של לאן את רוצה להגיע.

טיפ #3 – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים, חפשי אותם
אני מניחה שלבשל או לאפות – את יודעת.
בעסק – זה די דומה. אם את רוצה להגיע למטרה (עוגה) את צריכה לצייר את הדרך (מתכון) ולדייק בפרטים הקטנים (כמויות) אחרת עוגה, לא תהיה לנו כאן ☹

למתחילות בעסק – ברגע שציירת את המטרה, רשמי לעצמך את כל המשימות שאת מודעת אליהן כרגע (שווה להתייעץ כדי לוודא שלא שכחת משהו חשוב). אחרי שיש לך את הרשימה ואחרי שווידאת שהלו"ז ריאלי (לפי מה שאת יודעת כרגע) פשוט צאי לדרך!! תמיד מתקנים ומשפרים תוך כדי תנועה.
למתקדמות בעסק – בהנחה שהמטרה שלך מוכרת, כנראה שרשימת המשימות שלך תהיה מלאה יותר, מדויקת יותר וריאלית יותר ולכן את יכולה להיכנס עוד יותר לעומק בפרטים. להוסיף עוד ערוץ שיווק או מכירה, לפתח מוצר מקדים חדש (מגנט, מוצר המרה וכו'), לעדכן את המטרה למאתגרת יותר וכו'. ואז כמובן – צאי לדרך!!

טיפ #4 – צעדים קטנים – קפיצות גדולות, צעדים חדשים – תוצאות חדשות
יש כאלה שאומרים שכדי לפתח עסק צריך לצאת מאזור הנוחות. אנחנו ב"חיים בעוצמה" טוענות שכדי לפתח עסק צריך להרחיב את אזור הנוחות, לא לצאת ממנו. כלומר, לעשות כל פעם צעדים קטנים וחדשים בכיוון הנכון ואחרי תקופה אפשר להסתכל אחורה ולראות את הדרך המדהימה שעשינו.
ולא סתם הדגש במשפט האחרון הוא על חדשים ועל נכון.
חדש זה לא משהו דומה למשהו שעשינו קודם. חדש זה חדש, לגמרי (!), ולכן גם לא מוכר. אבל נתחבר מבפנים לפעולה החדשה, ואם נעשה אותה בעדינות, תוך הקשבה לעצמנו ובאופן שאנחנו יכולות להכיל – אז נחווה את זה כהרחבה של אזור הנוחות ולא יציאה ממנו.
ואין אפס – פעולות חדשות = תוצאות חדשות!!
וכשאנחנו אומרות נכון – אנחנו מתכוונות שהפעולות שאנחנו עושות הגיוניות מבחינה עסקית ושיווקית.
כדי לחזור יותר בקלות לספסל העסקים – אל תחפשי לבלוע את כל העולם בבת אחת ולהספיק את כל מה שפספסת בקיץ כי כנראה שמהר מאוד תאבדי כוחות. חפשי את הצעדים המשמעותיים והמהירים שיקדמו אותך לעבר המטרה שהצבת לעצמך וודאי שבין הצעדים יש גם צעדים חדשים.

טיפ #5 – מסגרת זה דווקא טוב לנו
אני לא יודעת איך את, אבל אני הגעתי להיות עצמאית מפני שרציתי חופש וגמישות על סף ה"ללא גבולות".
עכשיו, דמייני לעצמך את הסיטואציה הבאה. את רוכבת על אופניים על הגג של בניין עזריאלי כשאין מעקה לבניין. איפה היית רוכבת? (כנראה שהכי קרוב למרכז הבניין). ואם כן היה מעקה לבניין? היית רוכבת עד למעקה (על כל שטח הבניין).
כששמעתי לראשונה את הדימוי הזה – נפל לי אסימון ענק!! מרוב שכעצמאית ביקשתי חופש ממסגרות – הגבלתי את עצמי לאזור צר מדי. היום אני גם נמצאת בכמה מסגרות (למשל, קישורי אימהות) וגם מייצרת לעצמי מסגרות נוספות שנותנות לי בטחון וחופש.

גליה דונת לויטן
יועצת שיווקית ומאמנת עסקית
נייד: 054-4820832
פייסבוק: https://www.facebook.com/liveyourpower/