המילון השלם לחופש שבעצמאות

מאת: טל בן דוד 

לא נולדתי עצמאית.
יותר מכך, נולדתי להורים שחלומם היה שאזכה לקביעות במפעל הסתדרותי. מבחינתם זה היה הדבר הכי טוב שיכלו לאחל לי. קביעות.

מה זה להיות עצמאית?

קודם כל, עצמאית זה בדיוק ההפך מקביעות. אי קביעות וחוסר וודאות זה הדבר הכי קבוע בעולמה של עצמאית.
לטובת אלו מכם שלא מכירים את עולמה של העצמאית הנה לכם המילון השלם ל"חופש שבניהול עסק עצמאי".

א – אחד על אחד. שם נרדף להכרות מעמיקה בין שתי עצמאיות. ספרי לי עליך ואספר לך עלי. פרטי לי מי האנשים שהם הלקוחות האידאלים עבורך ואפרט לך את שלי. תכירי אותי טוב ואני אותך. בבוא היום, כאשר בסביבה שלי יהיה מישהו שזקוק למה שאת עושה אפנה אותו אליך בשמחה כי אני עכשיו מכירה אותך. גם את אלי. עכשיו כשאנחנו מכירות ממש טוב אולי אפילו נשתף פעולה ונציע מוצר או שירות חדש כי אחד ועוד שווה המון.

ב – בוס. כלומר אין בוס. סליחה יש. את הבוס של עצמך. לפעמים את בוסית קשוחה שלא מוותרת ולפעמים בוסית רכה ומתחשבת בצרכים. לפעמים קשובה ולפעמים פחות. אבל את הבוסית שאת הכי אוהבת בעולם ולא תחליפי אותך בשום בוס אחר.

ג– גדילה. כשאת עצמאית את קובעת לעצמך את קצב הגדילה שלך. האם מתאים לך הרבה לקוחות או פחות. האם לקחת עובדים נוספים או להשאר לבד. כשאת עצמאית את יכולה להתאים את קצב הגדילה שלך למי שאת כאדם, למצבך המשפחתי, למחויבויות האחרות שיש לך בחיים ולמה שהכי מדויק ובכל רגע נתון יש לך את החופש לשנות את זה.

המילון השלם לחופש שבעצמאות 1 - טל בן דודד – דרך. כמי שמנהלת את העסק של עצמך יש לך את החופש לבחור גם הדרך שבה העסק שלך יתנהל. מהם שעות העבודה שלך. אילו לקוחות את רוצה. באיזו דרך את רוצה לשווק. זה נכון שלפעמים לא יודעים מה הדרך. לפעמים טועים בדרך. לפעמים צריך לשנות את הדרך. זה בדיוק החופש שיש לך כעצמאית. לבחור את הדרך ולשנות אותה בעת הצורך.

ה – הגשמה עצמית. עצמאות היא הגשמה עצמית. עצמאות היא לקחת את החלום שלך ואת הכשרונות שלך ולהגשים אותם באופן שמאפשר לך לייצר מהם מוצר או שירות שמישהו אחר צריך. להגשים את עצמך דרך מתן ערך לאחרים.

ו – וובינר. כבעלת עסק אנחנו רוצים לתת ערך ללקוחות שלנו. אנחנו רוצים גם ללמוד ולהתפתח ולקבל ערך מאחרים. אחת הדרכים הנפלאות לקבל ולתת ידע היא הוובינר. יושבים בבית עם כוס קפה וטרנינג (ר' ערך) ומלמדים אחרים או לומדים מאחרים. הוובינר מסמל בעיני את החופש של ללמוד מתי שבא לי, ממי שמתאים לי ואת מה שמדויק לי.

ז – זמן. אין זמן. יש זמן. להיות אדון לזמן שלי הוא הדבר שהכי מאפיין את המהות של החופש בניהול עסק עצמאי. כשרק אני הבוס (ר' ערך) של עצמי, הזמן שלי הוא בידי. לא צריך לבקש חופש מאף אחד. לא צריך נקיפות מצפון והתחשבות בשאר העובדים. לא צריך להרגיש לא נוח. אפשר להאט כשהילד חולה, כשיש ארוע או כל דבר אחר שדורש את תשומת הלב שלנו.

המילון השלם לחופש שבעצמאות 2 - טל בן דוד

ח – חברות. ר' ערך זמן. מתי בפעם האחרונה נפגשת עם חברות בבוקר לכוס קפה? כאדון לזמן שלך את יכולה להרשות לעצמך מפגשים כיפיים עם חברות בזמן שכל חברותיך השכירות יכולות להפגש רק בערבים במקרה הטוב או כשהילדים יגדלו במקרה הפחות זריז.

ט – טרנינג. גם אם העבודה שלך כרוכה ביציאה מהבית או במפגשים פנים אל פנים מול לקוחות, יש הרבה עבודה מאחורי הקלעים. מאחורי הקלעים זה בבית. בבית זה אומר שאפשר לעבוד גם עם טרנינג ונעלי בית ועדיין להיות יעילים ולקדם את העסק. בלי בזבוז זמן על פקקים (ר ' ערך) ובלי בוס (ר' ערך)

י – ילדים. הגמישות שמאפשרת העצמאות היא גם החופש להיות נוכחת עבור הילדים והנכדים. כשכירה ראיתי את הילדים קצת בבוקר וקצת אחר הצהריים. כעצמאית יש לך את החופש לבנות סדר יום כזה שמאפשר לך להיות יתר נוכחת עבור הילדים שלך ושאר בני הבית.

 

כ – כספים. עולם הכספים שלא בטוח מוכר לך אם את לא עצמאית פתאם הוא חלק מחייך. עוסק מורשה או פטור. הגשת דוחות. מיסים ובטוח לאומי. חשבוניות וקבלות. כשכירה אלו דברים שאיכשהו קורים. כעצמאית את צריכה לוודא שיקרו.

ל – לבד. בואו נודה על האמת. כעצמאית את לבד. אמנם חופש ואמנם את אדון לעצמך ולזמן שלך אבל בסופו של יום את לבד בעסק. החכמה היא למצא את החלופות המדויקות מבחינת מי שאת כאדם ומי שאת כבעלת עסק. החל ביועצים ואנשי המקצוע שמתאימים לך והמשך במעגלים עסקיים שנותנים תשובה גם בצד העסקי וגם בצד החברתי ומשרים את התחושה שאת אמנם לבד אבל לא בודדה.

מ – מקומות בארץ. כשהייתי שכירה הכרתי את הישוב שבו גרתי ומקומות שטיילתי בהם. כעצמאית, ובעיקר כחברת ארגון נטוורקינג (ר' ערך) את נחשפת לעשרות ישובים ומקומות שמעולם לא היית בהם. יש לנו ארץ נהדרת ומקומות ישוב קסומים. כשכירה, לרבים מהם את מעולם לא הגעת.

המילון השלם לחופש שבעצמאות 3 - טל בן דודננטוורקינג. אמור לי מי אתה ואספר עליך לחברי. שיטת השיווק היעילה שמעצימה את שיטת מפה לאוזן. זה המקום שיהיה עבורך בית הספר הגדול לשיווק, שתלמדי בו איך לדבר את עצמך באופן שאחרים יבינו מה את עושה ואיזה ערך יש להם מזה. זה גם התחליף הכי קרוב ל"חברותא" שיש לשכירים והמקום שנותן לך תחושה שאת לא בודדה ב"מערכה" ויש עוד כמוך שמתמודדות עם אתגרים דומים.

ס – סיעור מוחות. גם כשכירה, מן הסתם, אולי לקחת חלק בסיעורי מוחות אבל כאן מדובר בעסק שלך. חשיבה ביחד עם קולגות, מכרים, לקוחות, נשות עסקים אחרות וכל מי שמוכן לחשוב איתך ביחד, חיונית להעשרת הידע ומציאת רעיונות יצירתיים לשיווק ולפיתוח עסקי.

ע – עסק עצמאי. כן. תתחילי לעכל. את בעלת עסק עצמאי. את זה העסק שלך והעסק שלך הוא את. את עושה משהו שאחרים רק חולמים לעשות אותו. אין עליך. טפחי לעצמך על השכם.

פ – פקקים. דברנו על החופש להיות עצמאית. זה כולל גם חופש לקביעת סדר היום. לא עוד פקקים אינסופיים בהלוך ובחזור. לא עוד בזבוז זמן בדרכים. כשאחרים עומדים בפקקים את יכולה לנצל את הזמן ולצאת מהבית רק אחרי הפקקים.

צ – צור קשר. זהו הדף מתוך האתר שלך שאת מחכה שיכנסו וימלאו בו פרטים. יצירת קשר אומרת שמשהו מתוך האתר שלך נגע בלקוח פוטנציאלי והוא רוצה להכיר את האדם שמאחורי האתר.

ק – קורסים. לימודים. התמקצעות. העשרה. סדנאות. ימי עיון. ערבי מבוא וערבי חשיפה. תרגילי העשרה ותרגילים עסקיים. בקבוצות קטנות וגדולות. מפגש חד פעמי ומפגשים שבועיים. לומדים לומדים ושוב פעם לומדים. זה שם המשחק. להיות הכי מקצועיות שאפשר.

ר – רשתות חברתיות. אם את לא שם את לא קיימת. אנשים אוהבים לעשות עסקים עם אנשים. הרשתות החברתיות הם הדרך הזולה והיעילה ביותר להראות מי האדם שעומד מאחורי העסק ולהנגיש אותך לקהל הלקוחות שלך. החופש הוא כמובן לבחור את הרשת הנכונה לך ביותר ואת כמות החשיפה שהיית רוצה.

ש – שישים שניות. אם הגעת עד לכאן ואין לך מושג מה זה ששים שניות אז את כנראה לא עצמאית. אם הצלחת להסביר ב60 שניות מה הערך שאת נותנת ללקוחות שלך ומיהן ההפניות הטובות עבורך, הצלחת ליצר "סוכני מכירות" יעילים שיעשו עבורך את השיווק.

ת – תעריף. החופש לקבע את המשכורת שלך. לא דיוני שכר ולא הסכמים קיבוציים. לא דרגות ולא ותק. את היחידה שקובעת מהי התמורה הנאותה למוצר או השירות שאת נותנת.

תם ולא נשלם
אני בטוחה שיש לכן עוד המון אותיות והמון ערכים להוסיף
אילו ערכים הייתן מוסיפות למילון השלם של "החופש להיות עצמאית" ?

 

טל בן דוד – נטורופתית, מטפלת ומורה לתטא הילינג

דף פייסבוק: www.facebook.com/ofenbari

אתר: http://www.ofenbari.co.il