החופש שבבחירה

מאת: טובה טל 

יום שלישי, השעה 11 בבוקר, אמא כבר בשער בית הספר אוספת אותי לטיפול השבועי. ימי שלישי הם הימים האהובים עליי. אמא שלי היא מהאימהות שיכולות להגיע באמצע היום. אני נכנס לאוטו, אמא שולחת לי סימן לשקט, אני מזהה את הטון שלה בשיחת הטלפון המתנהלת ויודע שזו שיחת עבודה. אני סוגר בשקט את הדלת, אמא מחייכת שולחת נשיקה שקטה – והאוטו יוצא לדרך. הנה השיחה מסתיימת, ועכשיו היא שלי.

כך זה נראה עבור בני. עבורי, הידיעה שמידי יום שלישי אני יכולה לתכנן את הלו"ז שלי כך שאהיה איתו, נותנת לי אוויר לנשימה. הכיף של לנסוע בשעות בהן אין פקקים, אין עומס, כך באמצע היום לצאת ולחזור, כשהאחראית היחידה היא אני, מענגת מאין כמותה. לא, זה לא קל, הג'גלינג האינסופי בין הבית לעסק. לפעמים אני מרגישה שאני כבר לא כאן ולא כאן, שהעומס עומד להכריע, ושאלת ה"לא כדאי כבר להיות שכירה?" מתגנבת לראשי. כשמגיע יום שלישי ואנחנו מבלים לנו קצת בנחת באמצע היום ביחד, כל העומס מתגמד אל מול החופש שלי לבחור.

החופש שבבחירה - טובה טל, קישורי אימהות

אני נהנית להסתכל על ילדיי, להתבונן על הבחירות שלהם, להציץ לצורת החשיבה שלהם. עם איזה חברים הם בוחרים להיות, מה הפתרון שהם מצאו לבעיה. מסתכלת על הבחירות שלהם בהנאה מהולה בחשש. יודעת את עד כמה הבחירה מחזקת את אישיותם, מבססת את אופיים, מעלה את ערכם בעיני עצמם. על אחת כמה וכמה כשהבחירה לא הביאה לתוצאות הרצויות, אז הם צריכים להרים את עצמם ולהמשיך הרבה יותר נבונים ועצמאיים. במתמטיקה פשוטה – ככל שיש יותר בחירה, כך דרגת החופש יותר גבוהה.

לא סתם קוראים לנו עצמאיות. יכלו לקרוא לזה "העסקה עצמית" כפי שקוראים לעצמאיים באנגלית (self-employed) אבל בעברית אנחנו נקראות עצמאיות. להיות עצמאית אומר שאני מחליטה, אני בוחרת, ואני נושאת בתוצאות הבחירה עבור עצמי ומשפחתי. אני לוקחת על עצמי את מלוא האחריות על הבחירה בכל רגע נתון. אין לי מי שיגיד מאשר או לא. אין על מי להישען. אני ועצמי מסתכלות על הפצעים והצלקות, לומדות לקרוא את הסימנים ולקבל את ההחלטה, ויודעות בכל בחירה והחלטה מחדש, שיש אפשרות שניפצע שוב אך תמיד מאמינות בדרך שבחרנו ובחוזק שלנו לעבור גם את זה.

אני לא יכולה לדמיין את עצמי חוזרת להיות שכירה. רק המחשבה מעלה בגרוני תחושת מחנק. מחנק כי אני יודעת ששוב לא אהיה חופשיה לבחור עבור עצמי ומשפחתי. שלא יישמע שהכל נופת צופים, יש מחיר שאני והמשפחה משלמים עבור היותי עצמאית. אבל כמו לכל בחירה – יש יתרונות ויש חסרונות, והיתרונות עבורי בהיותי עצמאית עולים על היתרונות הקיימים כשמועסקים כשכירים.

עבורי העצמאות היא החופש עבורי לבחור מה נכון לי ולמשפחתי בכל יום מחדש.

 

טובה טל – הדרכת הורים וייעוץ שינה

אתר: www.tovatal.co.il

דף פייסבוק: www.facebook.com/parentsguid