אישה, אמא, בעלת עסק – עצמאית או בערך?

מאת: מיטל טליוסף חתוכה. 

"הבוקר אצלנו מתחיל ברגוע, וזה רק כי בעלי היקר מארגן את הילדים בבוקר ולוקח לגנים. הי – זה הזמן היחיד שלו איתם באמצע השבוע…
אני קמה בנחת, אוכלת את הקורנפלקס עם החלב שלי (טוב, לא קל לשנות הרגלים מגיל 0), ואז מגיע זמן עבודה. נכנסת למחשב, בודקת שניה את הפייסבוק. באמת. רק שניה. אבל אז אני חייבת לצאת לפגישה ועוד פגישה. איך נהיה אחת בצהרים? צריך להכין אוכל, תיכף הילדים מגיעים מהגנים…

מה שקורה אחרי זה – אני לא צריכה לספר לך, נכון?
ארוחת צהרים, מריבה פה, משחק בקולי קולות, מריבה שם, להקפיץ לחבר, להקפיץ לחוג….. ואז התארגנות ערב, או טקס ערב (איך שלא קוראים לזה) ובסוף בסוף – הילדים נרדמו…. שמונה בערב. יש! עכשיו זמן איכות שלי! על הספה! אויש. רגע. נרדמתי…"אישה, אמא, בעלת עסק; עצמאית או בערך?, מיטל טליוסף חתוכה
כמה זה מוכר לנו.
כשיצאנו לעצמאות, עזבנו תפקיד מעולה עם שכר מעולה. אבל היה לנו וויז'ן – "כשאני אהיה עצמאית אני אעשה את מה שאני אוהבת, אני אקום בבוקר עם המון תשוקה, וגם ארוויח המון כסף".
אבל מה קרה מאז? המציאות קרתה.
מאז שאמא בבית – אמא עם הילדים. ולא כי היא חייבת. כי היא גם רוב הזמן רוצה. גם באמצע שבוע. גם בסופ"ש. גם בחג. גם כשחולים. (ובאמת – עדיין היא ממש רוצה… לפעמים…)
והזמן שיש לאמא להפגש עם לקוחות ולעבוד נהיה ממש קצר. וגם כשהוא איכותי – הוא עדיין מוגבל. אז איך אמא יכולה להרוויח יותר? לוותר על הזמן עם הילדים? להביא בייביסיטר? לעבוד כשהיא עם הילדים (מה שקורה מלא פעמים גם ככה)?
אז יש פתרון. ואנחנו יודעות מהו. לפחות התחלה של פתרון.
ראינו באינטרנט שיש בעלי עסק שמוכרים הדרכות או קורסים באינטרנט. וזה נראה ממש מגניב. אפילו בשבילנו – שכשאין לנו הרבה זמן ללכת לסדנה בירושלים – יותר קל לנו לקנות איזשהו קורס מעניין באינטרנט. כזה שאנחנו יכולות לצפות בו בשמונה בבוקר או בשמונה בערב (כשאנחנו לא מעוכות על הספה). אישה, אמא, בעלת עסק; עצמאית או בערך?, מיטל טליוסף חתוכה, קישורי אימהות

אני רוצה מוצר דיגיטלי משלי!

אבל זה ממש מפחיד. אין לי מושג מאיפה מתחילים. ואני גם ממש לא מתחברת למצלמה, או לצד השני שלה. וגם אין לי תקציב בכלל לשלם לצלם ועורך וידאו. וגם בכלל אין לי אתר עדיין.
באמת שתיכננתי. אבל עוד לא יצא לי."
וככה זה, מפחיד, כשאנחנו לא יודעות דברים.
הפחד לגיטימי.

אז בשלב הראשון – תבדקי איך עושים את זה. מה השלבים ליצור מוצר דיגיטלי. תוכלי למצוא בדף העסקי שלי "מחלום למוצר – מיטל טליוסף חתוכה" מדריך חינמי שמפרט בדיוק את השלבים האלו.
בשלב השני – תתאמני! את מפחדת מהמצלמה? תתחילי לצלם את עצמך בפלאפון סרטונים קצרים. לעצמך. בהתחלה תדברי על סתם דברים. כמו יומני היקר. למשל תספרי "לחברה" (תדמייני מישהי תומכת שאת מדברת אליה) כמה כיף היה לך היום כששיחקת כדורשת. ולמה היה לך כל כך כיף.
ואח"כ תתאמני על סרטוני תוכן.
ואל תשכחי שתמיד אפשר להתחיל ממוצר שהוא כתוב ולא מצולם.
בשלב השלישי – תתאימי את הדרך לתקציב. מה זה אומר? אם התקציב שלך לא מוגבל – קחי צלם ועורך וידאו, בונה אתרים, גרפיקאית ואפילו כותבת תוכן.
אבל אם התקציב שלך מוגבל – המלצה – תתחילי מהמוצר הכי פשוט, באמצעים הכי פשוטים.
תצלמי בעצמך, שירותי גרפיקה ועוד המון המון שירותים אחרים תוכלי למצוא בזול באתר fiverr.com, ותכניסי את הקורס שלך לאתר מארח קורסים (שזה אגב מומלץ לפעמים גם כשיש תקציב בלתי מוגבל), כמו למשל אתר האקדמיה הישראלית ללימודים באינטרנט.
קודם כל תתנסי, תרוויחי – ואז תוכלי להמשיך ולייצר עוד קורסים והדרכות אינטרנטיות.

אישה, אמא, בעלת עסק - עצמאית או בערך? - מיטל טליוסף חתוכהאז רגע לפני שאת רצה לעשות את כל זה –
בואי נבהיר משהו קטן. מוצר דיגיטלי לא בהכרח יוצר הכנסה פאסיבית. עדיין צריך לשווק, לתת תמיכה, ולהיות בקשר עם הלקוחות שלך לפעמים.
ועם זאת, מוצר דיגיטלי מאפשר לנו להיות יותר עצמאיות. מאפשר לנו להרוויח כסף גם כשאנחנו עם הילדים, או מכינות אוכל, נחות או אפילו בחופש.
אז בחג העצמאות הבא תחגגי עצמאות נוספת?
היכוני, הכיני, הרוויחי!

מיטל טליוסף חתוכה – מחלום למוצר
יועצת ומלווה נשים עצמאיות בפיתוח שירותים ומוצרים דיגיטליים

דף פייסבוק: https://www.facebook.com/dream2product/